Adam Bujak o ostatnim spotkaniu z Janem Pawłem II

Gdy fotograf wrócił z pogrzebu papieża, czekał na niego list od.. Jana Pawła II. “Pożegnał się ze mną na łożu śmierci. Nie przypuszczałem, że akurat o jakimś Adamie Bujaku będzie myślał na kilka dni przed śmiercią, mając właściwie cały świat na głowie” – wspomina.

Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 roku, gdyby żył, to własnie dzisiaj świętowalibyśmy jego setne urodziny. Ojciec Święty zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Gdy odszedł cały świat pogrążył się w żałobie. 27 kwietnia 2014 podczas uroczystej mszy św. na placu świętego Piotra, pod przewodnictwem papieża Franciszka, bł. Jan Paweł II został ogłoszony świętym i włączony w poczet świętych Kościoła katolickiego. 

Papież w obiektywie 

Dzisiaj, z okazji urodzin Jana Pawła II, na stronie Muzeum Narodowego w Krakowie, ukazało się 20 fotografii autorstwa Adama Bujaka, krakowskiego fotografa. Jak podkreśla sam artysta, najważniejszym tematem jego twórczości stała się osoba Jana Pawła II, którego fotografował przez ponad 40 lat. Przez wielu jest postrzegany właśnie jako osobisty fotograf Papieża.

Na 18 czerwca zaplanowano natomiast otwarcie wystawy „Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka”. Jak przyznaje sam fotograf, wystawa w dużej mierze składa się ze zdjęć, które nie były wcześniej publikowane. 

„Prezentowane na wystawie fotografie są dla Adama Bujaka podróżą w przeszłość, okazją do ponownego spotkania z człowiekiem, który był dla niego duchowym przewodnikiem. Wiążą się z chęcią powrotu do wydarzeń szczególnych. W procesie tym chronologia zdarzeń schodzi na drugi plan, a najważniejsze staje się wspomnienie spraw, które autora poruszyły i zafascynowały” – mówi kuratorka wystawy Magdalena Święch. 

Sam autor podkreśla, że żadne ze zdjęć nie jest dla niego najważniejszym. „Nie ma konkretnego, jednego zdjęcia, które byłoby dla mnie najważniejsze, ważna jest cała wystawa” – mówi Bujak. 

Wspomina też jedno z pierwszym zdjęć, jakie zrobił Karolowi Wojtyle. „To zdjęcie z 1964 roku, zrobiłem je na ingresie, gdy Karol Wojtyła został  arcybiskupem metropolitą krakowskim. Było przy nim wielu bliskich mu ludzi, takich jak ks. Franciszek Macharski, późniejszy kardynał” – opowiada fotograf. Dodaje, że podczas wydarzenia Wojtyła ubrany był w wyjątkowy strój. „Właściwie tylko raz był pokazany w takim stroju, miał na sobie białe futerko i fioletowy płaszcz, to jest ciekawostka tego zdjęcia, bo dziś takiego stroju już nigdzie nie widzimy” – relacjonuje Adam Bujak. 

To jedno z wielu zdjęć, które wykonał Karolowi Wojtyle w Krakowie. To właśnie na tym wątku z życia późniejszego papieża skupiać się będzie wystawa.

„Od pierwszego zdjęcia zrobionego Karolowi Wojtyle w katedrze na Wawelu w 1958 roku powstało kilkadziesiąt tysięcy kadrów. Stały się one dokumentacją działań charyzmatycznego człowieka, jego wpływu na ówczesne wydarzenia, na ludzi, którzy chcieli czuć jego bliskość. Dokumentacją przefiltrowaną przez uzbrojone w obiektyw aparatu oko twórcy. Wystawa koncentruje się na wątkach krakowskich w biografii Papieża, ukazując go jako metropolitę krakowskiego, kardynała i wreszcie jako Jana Pawła II goszczącego w Krakowie podczas pielgrzymek do Polski” – dodaje Magdalena Święch.

źródło: deon.pl