Mistrzostwa Polski Ministrantów w piłce nożnej halowej

piłka

W dniach 1 – 2 maja 2017 roku sześć drużyn piłkarskich ministrantów z naszej archidiecezji uczestniczyło w XII Mistrzostwach Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar KnC. W mistrzostwach wzięło udział 155 drużyn z 33 diecezji w Polsce. W każdej z trzech kategorii wiekowych zgłosiło się około 50 drużyn.

 

 

 

Na rozgrywki pojechali nasi diecezjalni mistrzowie ze szkoły podstawowej – ministranci z parafii Św. Barbary w Bykowinie oraz wicemistrzowie – ministranci z parafii Św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie. W kategorii lektorów młodszych (ministranci z gimnazjum) reprezentowała nas drużyna z parafii Bożego Narodzenia w Halembie i drużyna z parafii św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach, którzy w rozgrywkach diecezjalnych zwyciężyli zajmując pierwsze i drugie miejsce. W najstarszej kategorii wiekowej udział wzięły dwie najlepsze drużyny wyłonione podczas rozgrywek archidiecezjalnych: ministranci z parafii św. Wojciecha w Mikołowie i ministranci z parafii Św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie.

 

 

Dziękujemy wszystkim drużynom za reprezentowanie naszej archidiecezji podczas rozgrywek ogólnopolskich. Gratulujemy!!! Szczególne gratulacje przekazujemy ministrantów z parafii św. Barbary w Bykowinie i ministrantom z parafii św. Wojciecha w Mikołowie. Drużyny te zajęły w swoich kategoriach wiekowych 9 miejsce w Polsce!

 

 

Relacja Ministrantów z parafii św. Barbary w Rudzie Śląskiej – Bykowinie spisana przez animatora Pawła Pryczyńskiego

 

 

Naszą przygodę z XII Mistrzostwami Polski LSO o puchar „KnC” rozpoczęliśmy o 5.30, 1 maja 2016 roku. Podróż przebiegła sprawnie i już ok. godziny 7.00 byliśmy pod kościołem p.w. św. Wojciecha BM w Częstochowie. Szybko załatwiamy formalności w biurze mistrzostw związane z turniejem oraz odbieramy pamiątkowe koszulki oraz identyfikatory. Następnie udajemy się do świątyni na mszę św. Koncelebrowaną pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego Wacława Depo, która oficjalnie otwierała mistrzostwa. Arcybiskup mówił o duchu sportowej rywalizacji oraz miłosierdziu wobec bliźniego, a eucharystia zgromadziła około półtora tysiąca ministrantów oraz ich opiekunów m.in. księży.

 

 

Stamtąd udaliśmy się bezpośrednio do hali w Kolonii Poczesnej k. Częstochowy, gdzie rozgrywaliśmy rozgrywki grupowe. Zostaliśmy przydzieleni do grupy L, gdzie naszymi przeciwnikami byli ministranci z parafii w Tymbarku, Warszawie oraz Raszkowie.

 


Ok. godziny 12 rozgrywamy pierwszy mecz z liturgiczną służbą ołtarza z parafii św. Barnaby Apostoła ze stolicy, który wygrywamy dość pewnie 4:0 i w dobrych nastrojach zaczynami turniej. Kolejnym rywalem byli ministranci parafii Podwyższenia Krzyża Świętego z Raszkowa. Tutaj już z niewielkimi problemami wygrywamy 2:0 i nasz awans do fazy pucharowej był już przesądzony. Pozostał jednak jeden mecz, można by rzec na szczycie z parafią Narodzenia NMP w Tymbarku, który miał zdecydować o kolejności dwóch pierwszych miejsc w tabeli. Po dobrym meczu remisujemy 1:1 i niestety poprzez gorszy bilans bramek awansujemy z II miejsca w grupie. Ale to nieważne gramy dalej!
Po turnieju jedziemy do Częstochowy aby zameldować się w miejscu noclegowym. Po krótkim odpoczynku jedziemy na hale sportową przy ul. Żużlowej 4, która ze względu na rozmiar oraz nowoczesność robi na nas ogromne wrażenie. Koło 19 rozegrany został mecz opiekunów drużyn ministranckich. Północne archidiecezje kontra południowe. Południe wygrywa 7-4.

 

 

Chwilę po zakończeniu spotkania udajemy się do busa, którym podążamy w okolice Jasnej Góry, by uczestniczyć w apelu jasnogórskim. Kaplica była wypełniona do ostatniego miejsca, a głośny śpiew niósł się także po całym głównym kościele. Następnie udajemy się do bazy noclegowej, gdzie po krótkich rozmowach w pokojach udajemy się spać, aby mieć siły na drugi dzień turnieju.

 

 

W dniu drugim pobudka ok. 6.00, a już pół godziny później wsiadamy do busa, udajemy się na śniadanie, a po nim na mszę święta o godzinie 8.00 w tym samym kościele co w dniu pierwszym. Eucharystii przewodniczył ks. Biskup Antoni Długosz, który w czasie kazania zszedł na dół prezbiterium i zachęcał do śpiewania, klaskania i cieszenia się z bycia we wspólnocie ministrantów. Wiernych 2 maja było już nieco mniej ok. tysiąca osób, gdyż niektórzy po braku awansu w grupie udali się do domów.

 


My natomiast po mszy św. udajemy się do hali w III Liceum Ogólnokształcącym w Częstochowie, gdzie rozegraliśmy fazę pucharową. Po zajęciu drugiego miejsca w swojej grupie zagraliśmy z drugim miejscem grupy H. Naszym przeciwnikiem byli ministranci z parafii Niepokalanego Serca NMP w Krzywinie. Po wyrównanym meczu i dość nerwowej atmosferze remisujemy 1:1 i o awansie miały zdecydować rzuty karne. Bramkarze obu drużyn byli dobrze dysponowani, jednak udaje nam się wygrać 1:0. W kolejnej rundzie naszymi rywalami byli ministranci parafii św. Macieja Apostoła i św. Małgorzaty DM Bednarach. W tym meczu prezentujemy się słabo, przegrywamy 2:0 i przygoda z turniejem się dla nas skończyła.

 


Po meczu przerwa na obiad, przebranie się, mycie po czym udajemy się znów do hali przy ul. Żużlowej, gdzie rozegrane miały zostać mecze finałowe oraz o 3 miejsce. Rozpoczęły się one ok.14.00.
Po zaciętych pojedynkach mistrzami zostali : w kategorii ministranci : parafia Narodzenia NMP w Tymbarku, a więc mamy mały powód do domu, gdyż zremisowaliśmy z późniejszymi zwycięzcami mistrzostw. W kategorii lektorów młodszych pierwsze miejsce zajęli ministranci z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Chojnicach. Natomiast w kategorii lektorów starszych zwyciężyli ministranci z parafii Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu.
Następnie swoje umiejętności hip-hopowe zaprezentował ksiądz-raper Jakub Bartczak, który zapraszał zgromadzonych w hali do wspólnego śpiewania i zabawy.
Przedostatnim aspektem mistrzostw był pokazowy mecz oldbojów Rakowa Częstochowa z reprezentacją księży archidiecezji częstochowskiej. Spotkanie zakończyło się małą niespodzianką, ponieważ księża wygrali 5 – 3.

 

Na sam koniec zostały przydzielone nagrody za 1, 2 i 3 miejsca w każdej kategorii wiekowej. Nam została wręczona pamiątkowa statuetka za wzięcie udziału w mistrzostwach oraz piłka halowa. Ok. 17.30 wsiadamy do naszego busa i ruszamy w drogę powrotną do Rudy Śląskiej i po 19.00 dojeżdżamy bezpiecznie pod nasz kościół parafialny.

 

Chcieliśmy podziękować organizatorom, opiekunom i wszystkim, którzy przyczynili się do tego ministranckiego, piłkarskiego święta oraz jego sprawnego przebiegu. Była to dla nas fantastyczna przygoda i pozostanie w naszej pamięci na lata, gdyż był to dla naszych ministrantów największy sukces w historii parafii. Dziękujemy także rodzicom za liczną obecność oraz doping na naszych meczach w obu halach. Króluj nam Chryste !

 

 

 

Relacja Ministrantów z parafii św. Jadwigi w Chorzowie spisana przez animatora Piotra Szymczyka

 

 

Byliśmy zaskoczeni wiadomością o możliwości wzięcia udziału w Ogólnopolskim Turnieju Ministrantów. Od zawsze było to naszym marzeniem, które w końcu się spełniło, dzięki Dzikiej Karcie. Na turniej wystawiliśmy dwie drużyny w dwóch kategoriach: podstawówki i liceum. Wspólnymi siłami i sponsorów udało nam się zebrać potrzebną ilość pieniędzy.

 

 

Wyruszyliśmy w niedzielę wraz z rodzicami do Częstochowy. Na miejscu zakwaterowaliśmy się w Jasnogórskim Domu Pielgrzyma i zjedliśmy kolację.

 

 

Pierwszy dzień turnieju rozpoczęliśmy od mszy świętej w kościele św. Wojciecha w Częstochowie pod przewodnictwem arcybiskupa Wacława Depo. Po mszy każda z drużyn rozjechała się na miejsce rozgrywania spotkań, które odbywały się na dwunastu halach, rozmieszczonych w pobliskiej okolicy.

 

 

Poziom turnieju był bardzo wysoki. Każdy mecz grupowy dorównywał poziomem meczowi finałowemu na turnieju diecezjalnym. Nie było miejsca na błędy, ale niestety nie udało nam się ich uniknąć. W kategorii starszych pierwszy mecz z parafią z Poznania przegraliśmy wynikiem 1:0. Po drugim meczu pojawił się mały promyk nadziei, gdyż zremisowaliśmy z parafią z Łagiewnik Kościelnych. Niestety trzeci mecz z Centawą przegraliśmy 2:0 i zakończyliśmy fazę grupową na czwartym miejscu, co oznaczało, że dalej będziemy walczyć o miejsca 33 wzwyż. Sytuacja w drużynie podstawówki wyglądała podobnie. Po zakończonych rozgrywkach udaliśmy się na miejsce pobytu, aby odpocząć. Wieczorem udaliśmy się na apel i korzystając z okazji, że byliśmy, w tym wspaniałym miejscu zwiedziliśmy Jasną Górę.

 

 

Drugi dzień również rozpoczęliśmy od mszy świętej i znów udaliśmy się na swoje hale. Tym razem w kategorii starszych poszło nam zdecydowanie lepiej. Doszliśmy do półfinału. Po zaciętym meczu, w którym jeden z naszych zawodników dostał kontuzji, przegraliśmy wynikiem 1:0. Finalnie zajęliśmy 35-36 miejsce w całej Polsce. Podstawówka zajęła 41-44 miejsce.

 

 

Była to wspaniała przygoda i lekcja na kolejne turnieje.

Relacja Ministrantów z parafii św. Wojciecha w Mikołowie spisana przez animatora Michała Króla.

 

 

Jest dobrze, ale mogło być lepiej… Jest pierwsza dziesiątka w Polsce! Nasi ministranci tegoroczny weekend majowy spędzili na Mistrzostwach Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Częstochowie. Apetyty po ubiegłorocznym brązowym medalu były wielkie. Do Częstochowy przyjechaliśmy – podobnie jak wszyscy inni ministranci – w jednym celu, by zostać Mistrzostwem Polski!

 

Rozgrywki grupowe 1 maja przebiegały bez niespodzianek. Po 3 meczach zajęliśmy pierwsze miejsce w grupie z kompletem zwycięstw. Kibice na trybunach dopingowali nas, podobnie jak parafianie za pośrednictwem Facebookowej transmisji na żywo.

 

Fazę pucharową 2 maja reprezentanci Bazyliki rozpoczęli od spotkania „derbowego” z drużyną z Miasteczka Śląskiego z diecezji gliwickiej wygrywając 2:0.

 

1/8 finału okazała się być ostatnią fazą naszej przygody na Mistrzostwach w Częstochowie. Pod koniec meczu, mimo wielu okazji, na tablicy widniał wynik remisowy 0:0. Przyszedł czas na rzuty karne. Niestety więcej szczęścia mieli przeciwnicy i to oni wygrali 2:1.

 

W 1/8 także odpadli także faworyci i dwukrotni Mistrzowie Polski z 2015 r. i z 2016 r. – ministranci z Opatowa.

 

Do Mikołowa wróciliśmy jako zdobywcy 9 miejsca w Polsce, więc na ponad 50 drużyn grających w naszej kategorii wiekowej nie było aż tak źle.

 

Mistrzostwa dobiegły końca i organizatorzy wyłonili najlepsze drużyny ministranckie w trzech kategoriach wiekowych. Oto one:

 

  • kategoria ministrant – parafia Narodzenia NMP w Tymbarku (diecezja tarnowska)
  • kategoria lektor młodszy – parafia MB Fatimskiej w Chojnicach (diecezja pelplińska)
  • kategoria lektor starszy – parafia MB Królowej Świata w Radomiu (diecezja radomska)

 

Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali, kibicowali nam i byli z nami.