List biskupów polskich do prezbiterów Kościoła w Polsce o stałej formacji duchowej (2006)

Abyśmy nie ustali w drodze

Co roku papież Jan Paweł II wystosowywał do kapłanów całego Kościoła Powszechnego list na Wielki Czwartek. Było to związane rzecz jasna z pamiątką ustanowienia w tym dniu sakramentu Kapłaństwa. Dwa lata temu, Ojciec Święty zamieścił w 6. punkcie swojego listu tekst o ministrantach. Jan Paweł II odszedł już jednak do Domu Ojca…

Papież Benedykt XVI nie napisał w tym roku a.d. 2006 żadnego przesłania do prezbiterów. Dlatego też Konferencja Episkopatu Polski, przyjęła ten dokument 8 marca 2006 r. podczas swojego 335. zebrania plenarnego w Warszawie. Słowa: „Abyśmy nie ustali w drodze” nawiązują w oczywisty sposób do drogi kapłańskiej, jaką wraz z momentem święceń prezbiteratu podjął każdy kapłan. List dotyczy obowiązku stałej, dalszej formacji każdego kapłana. Nie można bowiem formować i nauczać innych, samemu nie rozwijając się nie tylko w wierze, ale i w mądrości. Biskupi wspominają w liście zeszłoroczną wizytę Ad limina Apostolorum w Watykanie. Cały dokument składa się z 5. części – zatytułowanych kolejnymi cytatami z listu św. Pawła do Tymoteusza (ostatni – z Ewangelii Jana).

List przypomina o obowiązku formacji spoczywającym na samym kapłanie, a dopiero potem nakładającym go na bp-a Ordynariusza. Przypomina o stałej, a nie tylko doraźnej potrzebie formacji, poprzez udział w rekolekcjach, konferencjach, kursach duszpasterskich, pielgrzymkach. Ponagla o świadomym i rzetelnym sprawowaniu Eucharystii, jako „centrum duchowości kapłańskiej”. Tegoroczny list porusza także kwestię ubioru kapłana, konieczności zachowania celibatu, a także – co zostało szczególnie uwypuklone – konieczności zachowania stylu życia dalekiego od postaw zbytku i próżności.

W 4. punkcie biskupi w sposób szczególny zwracają się do neoprezbiterów, a także kapłanów starszych, gdyż ich postaw mobilizuje innych prezbiterów do posługi i dalszej formacji. Zwieńczeniem listu jest zawierzenie każdego kapłana opiece Matki Najświętszej.

Pełny tekst listu można przeczytać na podstronie witryny Konferencji Episkopatu Polski

The following two tabs change content below.
Piotr Lewandowski

Piotr Lewandowski

Główny sprawca wzrostu strony oraz Diakoni Modlitwy,Autor wielu felietonów (podpisanych jako An-am) i artykułów. Jego konikiem jest liturgika. Wyświęcony na kapłana w katowickiej katedrze w maju 2012 roku.
Piotr Lewandowski

Ostatnie wpisy Piotr Lewandowski (zobacz wszystkie)