Fatima – co i jak?

Objawienia trójki pastuszków

W pewnej malowniczej i małej zarazem miejscowości leżącej w Portugalii o pięknej nazwie – Fatima, trójce małych pastuszków : Hiacyncie, Franciszkowi i Łucji objawiła się piękna dziewica z różańcem w ręku, była to Matka Najświętsza. Działo się to 13 maja 1917r. Wtedy to właśnie Maryja powiedziała: „Nie bójcie się, nic złego wam nie zrobię. Jestem z Nieba. Chcę was prosić, abyście tu przychodziły co miesiąc o tej samej porze. W październiku powiem wam, kim jestem i czego od was pragnę. Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby wyprosić pokój dla świata”. Objawienia te miały miejsca każdego 13 dnia miesiąca od maja do października. Na wzór tych objawień wierni gromadzą się w wielu parafiach w tych dniach kiedy to Matka Boża objawiła się trójce dzieci..

Tajemnice Fatimskie

Matka Boża objawiła trójce pastuszków 3 tajemnice, które od miejsca objawień noszą nazwę Fatimskich. Tajemnice te głęboko skrywane przez Kościół, gdy zostały ujawnione wstrząsnęły światem. Początkowo zostały wyjawione tylko dwie tajemnice ponieważ siostra Łucja uznała iż Bóg nie pozwolił jej jeszcze wyjawić trzeciej, ostatniej tajemnicy.

I Tajemnica Fatimska

Pierwsza z nich dotyczyła wizji piekła. Matka Boża pokazała trojgu pastuszków co czeka tych którzy odrzucili Boga, siostra Łucja tak to opisywała: „Pani Nasza pokazała nam morze ognia, które wydawało się znajdować w głębi ziemi; widzieliśmy zanurzone w tym morzu demony i dusze niczym przezroczyste, płonące węgle, czarne lub brunatne, mające ludzką postać, pływające w pożarze, unoszone przez płomienie, które z nich wydobywały się wraz z kłębami dymu, padając na wszystkie strony jak iskry w czasie wielkich pożarów, pozbawione ciężaru i równowagi, wśród bolesnego wycia i jęków rozpaczy, tak że byliśmy przerażeni i drżeliśmy ze strachu.”

II Tajemnica Fatimska

Druga tajemnica dotyczyła pokoju na świecie. Matka Najświętsza powiedziała, że jeżeli ludzie nie przestaną obrażać Boga i prześladować Kościoł to Bóg wymierzy straszliwą karę ludzkości. Matka Boża również kazała poświęcić Rosję swojemu Najświętszemu Sercu. Miała Ona powiedzieć tak: „.Kiedy ujrzycie noc oświetloną przez nieznane światło, wiedzcie, że to jest wielki znak, który wam Bóg daje, że ukarze świat za jego zbrodnie przez wojnę, głód i prześladowania Kościoła i Ojca Świętego. Żeby temu zapobiec, przyjdę, by żądać poświęcenia Rosji memu Niepokalanemu Sercu i ofiarowania Komunii św. w pierwsze soboty na zadośćuczynienie. Jeżeli ludzie me życzenia spełnią, Rosja nawróci się i zapanuje pokój, jeżeli nie, Rosja rozszerzy swoje błędne nauki po świecie, wywołując wojny i prześladowania Kościoła. Dobrzy będą męczeni, Ojciec Święty będzie bardzo cierpieć, wiele narodów zostanie zniszczonych, na koniec zatriumfuje moje Niepokalane Serce. Ojciec Święty poświęci mi Rosję, która się nawróci, a dla świata nastanie okres pokoju.”

III Tajemnica Fatimska

Trzecia tajemnica dotyczyła zamachu na Ojca Świętego, dlatego nie została ona wcześniej ujawniona ponieważ się nie spełniła jeszcze. Siostra Łucja tak ją opisuje: „Zobaczyliśmy po lewej stronie Naszej Pani nieco wyżej Anioła trzymającego w lewej ręce ognisty miecz; iskrząc się wyrzucał języki ognia, które zdawało się, że podpalą świat; ale gasły one w zetknięciu z blaskiem, jaki promieniował z prawej ręki Naszej Pani w jego kierunku; Anioł wskazując prawą ręką ziemię, powiedział mocnym głosem: Pokuta, Pokuta, Pokuta! I zobaczyliśmy w nieogarnionym świetle, którym jest Bóg: ‚coś podobnego do tego, jak widzi się osoby w zwierciadle, kiedy przechodzą przed nim’ Biskupa odzianego w Biel ‚mieliśmy przeczucie, że to jest Ojciec Święty’. Wielu innych Biskupów, Kapłanów, zakonników i zakonnic wchodzących na stromą górę, na której szczycie znajdował się wielki Krzyż zbity z nieociosanych belek jak gdyby z drzewa korkowego pokrytego korą; Ojciec Święty, zanim tam dotarł, przeszedł przez wielkie miasto w połowie zrujnowane i na poły drżący, chwiejnym krokiem, udręczony bólem i cierpieniem, szedł modląc się za dusze martwych ludzi, których ciała napotykał na swojej drodze; doszedłszy do szczytu góry, klęcząc u stóp wielkiego Krzyża, został zabity przez grupę żołnierzy, którzy kilka razy ugodzili go pociskami z broni palnej i strzałami z łuku i w ten sam sposób zginęli jeden po drugim inni Biskupi, Kapłani, zakonnicy i zakonnice oraz wiele osób świeckich, mężczyzn i kobiet różnych klas i pozycji. Pod dwoma ramionami Krzyża były dwa Anioły, każdy trzymający w ręce konewkę z kryształu, do których zbierali krew Męczenników i nią skrapiali dusze zbliżające się do Boga”.

Kult Matki Bożej Fatimskiej

Kult Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej bardzo się rozpowszechnił gdy ogłoszono trzecią Tajemnicę Fatimską. Ojciec Święty Jan Paweł II mówił, że to właśnie cudowna dłoń Maryi uratowała go i pomogła mu przeżyć. Co ciekawsze kula którą wyciągnięto z ciała papieża idealnie pasowała do luki w koronie figury Matki Bożej w Fatimie. Również i w Polsce kult „Fatimskiej Pani” jest bardzo głęboki. Takim chyba najbardziej znanym sanktuarium w Polsce jest Sanktuarium, które zostało wybudowane jako wotum Matce Bożej za uratowanie Ojca Świętego. To piękne sanktuarium, które posiada piękną ornamentykę drzewną i jest wybudowane w góralskim stylu możemy oglądać w Zakopanym. Najbliższym nas sanktuarium fatimskim jest Kościół MB Fatimskiej w Turzy Śląskiej dokąd wszystkich serdecznie zapraszam.