To Chrystus przechodzi

Ta książka długo leżała nieużyteczna na mojej półce. W pewnym momencie doszedłem jednak do wniosku, iż dzieło świętego nie może tak bezczelnie wegetować. Z dystansem; zacząłem czytać…

„To Chrystus przechodzi” to jedno z dzieł św. Josemarii Escrivy – założyciela chrześcijańskiej organizacji Opus Dei (łac. dzieło boże), ukończone w 1973 r. Na tę książkę składa się zbiór homilii, wygłoszonych przez tego kanonizowanego, niestrudzonego realizatora posoborowej idei „świętości codziennej”. Homilie te ułożone są w kolejnosci chronologicznej wg roku liturgicznego. I tak św. Josemaria oprowadza nas kolejno przez Adwent poprzez radość Bożego Narodzenia, powagę i odnowę moralną Wielkiego Postu, aż do wnętrza Serca Jezusowego Królestwa Chrystusa-Króla.

Przez większość lektury byłem zadziwiony bystrością, przenikliwością, a nierzadko trafnością interpretacji autora. Ku mojemu zdziwieniu mało tam agitacji do Opus Dei – więcej zaś głębokich rozważań o świętach i uroczystościach, mogących przydać się do przygotowania komentarzy liturgicznych, rozmyślań czy refleksji. Autor podejmuje także rozważania o chrześcijanach we współczesnym świecie w kontekście wybranych, a palących problemów i zjawisk.

Dzięki „To Chrystus przechodzi” możemy na rok liturgiczny spojrzeć okiem jednego ze świętych XX wieku. To wielki dar. Zachęcam do systematycznego czytania, a także do wnikliwego odnawiania tej lektury przed kolejnymi okresami czy świętami. Naszej duchowości takze przyda się F5…

Tytul: „To Chrystus przechodzi”
Autor: św. Josemaria Escriva
Wydawnictwo: wyd. Księgarnia św. Jacka, Apostolicum
Rok wydania: 2003 Katowice-Ząbki
<a href=”http://www.ministranci.archidiecezja.katowice.pl”>strona główna</a> //

© A.
The following two tabs change content below.
Piotr Lewandowski

Piotr Lewandowski

Główny sprawca wzrostu strony oraz Diakoni Modlitwy,Autor wielu felietonów (podpisanych jako An-am) i artykułów. Jego konikiem jest liturgika. Wyświęcony na kapłana w katowickiej katedrze w maju 2012 roku.
Piotr Lewandowski

Ostatnie wpisy Piotr Lewandowski (zobacz wszystkie)