Przy ołtarzu Pana

Dobrą propozycją dla ministranta rozpoczynającego dopiero formację liturgiczną jest niepozorna, czerwona książeczka, wydana przez wydawnictwo Bernardinum diecezji pelplińskiej, autorstwa Elmara Nübolda oraz Ks. Eugeniusza Stencla.

Przy ołtarzu Pana to wprowadzenie do posługi ministranta. Zapoznaje młodego kandydata z paramentami liturgicznymi, szatami, postawami, właściwym zachowaniem w liturgii i poza nią. Jest to dobry i niedrogi prezent, jaki można sprawić przychodzącemu do ministrantów chłopcu u progu jego drogi formacyjnej.

Przejrzyste teksty opatrzone są wieloma elementami graficznymi (np. rysunkami kielicha, świec, postaw), dzięki którym odbiór treści książeczki przez kandydata jest ułatwiony. Ponadto Przy ołtarzu Pana może służyć jako mini-zeszyt ćwiczeń, gdyż znajdują się w niej zadania, w których kandydat na ministranta ma za zadanie np, coś pokolorować lub narysować. Warto zakupić dla każdego kandydata jego własny egzemplarz, który będzie nosił na każdą zbiórkę.

Wprawdzie formacja zawarta w Przy ołtarzu Pana nie jest aż szeroka, jak np. ta opierana na pięciostopniowych zeszytach formacyjnych wydanych przez LSO Kraków, jednak w zupełności wystarcza do przeprowadzenia podstawowej formacji liturgicznej w pierwszym roku formacji. Uważam jednak, że książeczka ta nie może być jedynym materiałem formacyjnym; warto ją wzbogacić innymi propozycjami książkowymi.

tyt. Przy ołtarzu Pana – wprowadzenie do służby ministranta
aut. Elmar Nübold, Ks. Eugeniusz Stencel
wyd. Bernardinum
wyd. V, Pelplin, 20007

The following two tabs change content below.
Piotr Lewandowski

Piotr Lewandowski

Główny sprawca wzrostu strony oraz Diakoni Modlitwy,Autor wielu felietonów (podpisanych jako An-am) i artykułów. Jego konikiem jest liturgika. Wyświęcony na kapłana w katowickiej katedrze w maju 2012 roku.
Piotr Lewandowski

Ostatnie wpisy Piotr Lewandowski (zobacz wszystkie)