Dyrektorium Duszpasterstwa Służby liturgicznej

W roku 2008 Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła i wydała długo przygotowywane Dyrektorium Duszpasterstwa Służby liturgicznej w Polsce. Z niecierpliwością oczekiwano bowiem na oficjalną, konkretną i wyczerpującą wypowiedź Kościoła polskiego na ten temat.

Głównym motywem opracowania Dyrektorium są trudności, na jakie napotyka angażowanie się wiernych świeckich w spełnianie funkcji liturgicznych. Ma ono stanowić pomoc dla duszpasterzy i wiernych świeckich w lepszym rozumieniu funkcji liturgicznych oraz prowadzeniu formacji osób, które je spełniają (DDSL 4). Zawiera ono zalecenia i wytyczne dla służby liturgicznej, zgodne z postanowieniami Soboru Watykańskiego II oraz II Synodu Plenarnego w Polsce (1991-1999).

Dokument ten składa się z 3 części:
1. omówienie założeń teologicznych posługiwania w liturgii,
2. opis formacji służby liturgicznej dzieci, młodzieży i dorosłych,
3. ukazanie struktury duszpasterstwa liturgicznego.

Uważam, iż Dyrektorium jest lekturą obowiązkową dla każdego duszpasterza, zajmującego się w sposób odpowiedzialny duszpasterstwem służby liturgicznej. Zaznajomić się z nim winni także animatorzy Parafialnych Wspólnot Ministranckich, poważnie traktujący swoją posługę.

tyt. Dyrektorium Duszpasterstwa Służby liturgicznej
aut. Konferencja Episkopatu Polski (KEP)
wyd. 2009

The following two tabs change content below.
Piotr Lewandowski

Piotr Lewandowski

Główny sprawca wzrostu strony oraz Diakoni Modlitwy,Autor wielu felietonów (podpisanych jako An-am) i artykułów. Jego konikiem jest liturgika. Wyświęcony na kapłana w katowickiej katedrze w maju 2012 roku.
Piotr Lewandowski

Ostatnie wpisy Piotr Lewandowski (zobacz wszystkie)