Przystąpię do ołtarza Bożego – zbiórki z kandydatami na ministrantów

przystapie do oltarza bozego

Książka „Przystąpię do ołtarza Bożego” jest zbiorem konspektów spotkań formacyjnych dla kandydatów do posługi ministranta. Zawiera 20przystapie do oltarza bozego gotowych, dobrze opracowanych i integralnie ujmujących przygotowanie formacyjne konspektów spotkań.
 Każdy schemat spotkania zawiera propozycję śpiewu, modlitw na początek i na koniec zbiórki, tekst przykładowej notatniki dla ministrantów. Program spotkania ujmuje zarówno aspekt liturgiczny, biblijny jak i duchowy wychowania ministrantów. Dotyczy tak podstawowych zagadnień formacyjnych jak: przedmioty, szaty, postawy, gesty i kolory liturgiczne, symbole i znaki w liturgii; znaczenie Eucharystii, nabożeństw oraz adoracji w służbie liturgicznej. Ponadto kandydaci, których spotkania formacyjne przebiegają według „Przystąpię…”, poznają patronów służby liturgicznej.
Zaletą tego opracowania jest jego przejrzystość oraz bogata strona merytoryczna przygotowanych konspektów. Książka zawiera aneks, w którym znajduje się m. in. słowniczek pojęć związanych z liturgią, ilustracje, teksty Mszy św. po łacinie oraz obrzędy przyjęcia do służby liturgicznej.
 Książka przeznaczona jest raczej dla prowadzących spotkania animatorów, niż dla samych kandydatów na ministrantów.
Warto dodać, iż autorem opracowania jest Damian Gruchlik, animator archidiecezji katowickiej, posługujący i udzielający się w par. WNMP w Katowicach. Jest absolwentem Wydziału Teologicznego KUL, uzyskał też licencjat z liturgiki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. A więc promujmy i korzystajmy z „rodzimych produktów”!
Tyt.: Przystąpię do ołtarza Bożego – zbiórki z kandydatami na ministrantów
aut. Damian Gruchlik
wyd. HLONDIANUM
Poznań 2011

 Ks. Piotr Lewandowski