Święta Rita

Urodziła się w 1381 roku jako dziecko prostych Antoniego i Amaty Lotti. Na chrzcie otrzymała imię Margarita (od którego włoskim zdrobnieniem jest Rita). Z miłości do Jezusa chciała wstąpić do zakonu, ale w wieku 12 lat została wydana za mąż. Jej małżonek był rozpustny i skłonny do awantur. Rita urodziła dwoje synów i mimo wszelkich starań nie udało jej się wychować ich na katolików, zamiast tego poszli oni w ślady ojca. Mąż Rity nawrócił się i został zamordowany, a synowie zginęli na dyzenterię.

W tedy Rita chciała wstąpić do zakonu i nie została przyjęta, ale wydarzył się cud, w którym została przeniesiona do kaplicy zakonnej (pomimo zamkniętej furty ) przez św. Jana Chrzciciela, Augustyna i Mikołaja.
Rita błagała Pana, by mogła odczuć ból choć jednego z cierni Jego korony i w tedy otrzymała stygmat. Inna historia mówi o kawałku suchego jak wiór drewna. Przeorysza, chcąc upokorzyć nową mniszkę, kazała jej podlewać go rano i wieczorem. Rita była posłuszna. Siostry do dziś pamiętają zdumienie i wstyd, jaki przeżyły, widząc, że kawałek drewna wypuścił pączki, zakwitł i wydał wspaniałe winogrona . Jeszcze innym razem została odwiedzona przez kuzyna i poprosiła go aby przyniósł jej różę z ogrodu. Jej krewniak pomimo oporów związanych z zimową porą roku rzeczywiście znalazł w ogrodzie rozkwitnięty i pachnący kwiat. Rita zmarła 22 maja 1457 roku. Jest świętą od spraw trudnych i beznadziejnych, matek oraz kobiet we wszystkich stanach.