Św. Matka Teresa z Kalkuty

Agnes Gonxha Bojaxhiu – urodziła się 26 sierpnia 1910 r. w Skopje w dzisiejszej Macedonii. Przeżyła spokojne dzieciństwo w gronie rodziny. Gdy miała 9 lat jej ojciec wyruszył w podróż w interesach, a kiedy wrócił był w ciężkim stanie zdrowia i zmarł. Pomimo iż byli w trudnej sytuacji finansowej często w ich domu witali ubodzy i szukający pomocy.
W wieku 18 lat Agnes wstąpiła do Sióstr Misjonarek Naszej Pani z Loreto i wyjechała do Indii. Składając pierwsze śluby zakonne przyjęła imię Maria Teresa od Dzieciątka Jezus. Przez dwadzieścia lat w kolegium sióstr w Entally, na wschód od Kalkuty, uczyła historii i geografii dziewczęta z dobrych rodzin. W 1946 r. zetknęła się z wielką biedą w Kalkucie i postanowiła założyć nowy instytut zakonny, który zająłby się opieką nad najuboższymi.

W 1948 r., po 20 latach zakonu, postanowiła opuścić klasztor. Chciała pomagać biednym i umierającym w slumsach Kalkuty. Przez dwa lata oczekiwała na decyzję władz kościelnych, by móc założyć własne Zgromadzenie Misjonarek Miłości i zamienić habit na sari – tradycyjny strój hinduski. 7 października 1949 r. nowe zgromadzenie zostało zatwierdzone przez arcybiskupa Kalkuty na prawie diecezjalnym. Po odbyciu nowicjatu 12 sióstr złożyło pierwszą profesję zakonną w 1953 r., a założycielka złożyła profesję wieczystą jako Misjonarka Miłości. W 1965 r. zgromadzenie otrzymało zatwierdzenie przez Stolicę Apostolską. Stopniowo do sióstr dołączali spontanicznie lekarze, pielęgniarki i ludzie świeccy. Organizowano kolejne punkty pomocy, by uporać się z chorobami będącymi skutkiem niedożywienia i przeludnienia. Matka Teresa przemierzała cały świat pomagając biednym, chorym i potrzebującym. Matka Teresa otrzymała bardzo wiele nagród m. in. Pokojową Nagrodę Nobla. Matka Teresa zmarła w wieku 87 lat na zawał serca w domu macierzystym swego zgromadzenia w Kalkucie w 5 września 1997 r. 
Beatyfikacji Matki Teresy dokonał św. Jan Paweł II dnia 19 października 2003 r. Kanonizacja Matki Teresy odbyła się w ramach obchodów Nadzwyczajnego Jubileuszu Świętego Roku Miłosierdzia w Watykanie 4 września 2016 r., a dokonał jej papież Franciszek.