Święta Barbara

W tym dniu w całej Polsce ludzie z grup zawodowych szczególnie niebezpiecznych i narażających życie mają swoje święto są wśród nich m. in.: hutnicy, marynarze, rybacy, żołnierze, ale najbardziej są do tego święta przywiązani górnicy, którzy obchodzą wtedy tzw. ,, Barbórkę” .


O tej świętej nie wiemy zbyt wiele, a cały jej żywot jest przepełniony legendami. Jeden z przekazów mówi, że była córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (Turcja). Prowadziła korespondencję z wielkim filozofem i pisarzem Orygenesem z Aleksandrii pod jego wpływem przyjęła chrzest i złożyła ślub czystości. Ojciec chciał ją wydać za mąż, ale wkrótce dowiedział się jaki miała niesamowity upór gdyż próbował ją złamać m. in. zamykając w wieży. Święta była głodzona, straszona i zaprowadzona do sędziego gdzie jej ojciec wniósł oskarżenie (był to czas nasilonych prześladowań przez cesarza Maksymiana Galeriusza ). Barbara była torturowana: bita, biczowana, przypalana pochodniami i miała nawet obcięte piersi. Święta miała w takim stanie pognać ulicami miasta, ale wtedy zjawił się anioł i okrył jej ciało białą szatą. Sędzia widząc, że torturami nic nie zdziała wydał wyrok ścięcia, który miał wykonać jej ojciec. Zaraz po zabiciu męczennicy ojciec zginął rażony piorunem.

W ikonografii św. Barbara przedstawiana jest w długiej, pofałdowanej tunice i w płaszczu, z koroną na głowie, niekiedy w czepku oraz z kielichem i Hostią.