Wielka Sobota

Dziś Wielka Sobota – dzień ciszy i skupienia. Trwamy w modlitwie przy Grobie Pańskim rozważając Jego mękę i śmierć. W tym dniu nie odprawia się Mszy świętej. Wieczorna Wigilia Paschalna jest już celebracją Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

W ciągu dnia w kościołach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu wystawionego w Bożym Grobie. W czasie adoracji święci się także pokarmy. Powinniśmy jednak pamiętać, że poświęcenie to tylko symbol, a w Grobie Pańskim możemy spotkać prawdziwego i żywego Boga. Gdy przyjdziemy do kościoła aby poświęcić pokarmy, uklęknijmy najpierw przed Najświętszym Sakramentem i adorujmy Go. Wielka Sobota to zgodnie z tradycją dzień postu. Nie jest to dzień postu ścisłego jak Wielki Piątek, jednak Kościół zachęca do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Wigilia Paschalna, będąca już częścią świętowania zmartwychwstania Chrystusa, powinna rozpocząć się po zmroku. Jej pierwszą częścią jest Liturgia Światła, w czasie której kapłan poświęca ogień. Następnie, po procesji wejścia, odśpiewywane jest Orędzie Wielkanocne. Wysłuchujemy go trzymając w dłoniach zapalone świece. Kolejną częścią ceremonii jest Liturgia Słowa. Lekcjonarz podaje 9 czytań, jednak jeżeli wymagają tego okoliczności można zmniejszyć tę liczbę do pięciu (3 ze Starego Testamentu, Epistoła oraz Ewangelia). Następną częścią jest Liturgia Chrzcielna, w czasie której dokonuje się chrztu, gdy są w parafii kandydaci. Przywołujemy wstawiennictwa Wszystkich Świętych przez śpiew litanii. Błogosławi się wodę, a także odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne. Ostatnia część Wigilii Paschalnej to Liturgia Eucharystyczna. Po Wigilii Paschalnej może nastąpić Procesja Rezurekcyjna. Jest to uroczyste ogłoszenie zmartwychwstania oraz wezwanie wszystkich do udziału w triumfie Chrystusa. W wielu parafiach ta procesja odprawiana jest rano w Niedzielę Zmartwychwstania.