Ogólnopolskie Zebranie Duszpasterzy Służby Liturgicznej

Zachęcamy do przeczytania relacji z 69 Zebrania Duszpasterzy Służby Liturgicznej w Licheniu autorstwa  Ks. Piotra Kędziora.

Jak co roku na początku listopada odbyło się już 69. Zebranie Duszpasterzy Służby Liturgicznej. Do Lichenia w dniach 8 – 9 listopada 2017 roku zjechali diecezjalni duszpasterze służby liturgicznej. Zebraniu przewodniczył Ks. Abp Józef Górzyński, który jest z ramienia Konferencji Episkopatu Polski m. in. delegatem ds. Duszpasterstwa Ministrantów. W spotkaniu uczestniczyli nasi duszpasterze: Ks. Cezariusz Wala – duszpasterz ministrantów w Archidiecezji Katowickiej oraz duszpasterze pomocniczy Ks. Piotr Kędzior i Ks. Paweł Gajda. Tematem przewodnim zebrania był temat: „Maryja i Święci w formacji służby liturgicznej”. Prelegenci ukazywali Maryję jako Niewiastę Eucharystii oraz wzór przeżywania Mszy św. i posługiwania w niej. Podkreślano jak ważna jest modlitwa różańcowa, akty oddania Maryi, pierwsza sobota i cała pobożność maryjna dla każdego ministranta.

 

W pierwszym dniu zebrania Diecezjalni Duszpasterze na zakończenie Eucharystii, którą celebrowali w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odmówili przed Cudownym Obrazem akt zawierzenia członków służby liturgicznej Niepokalanemu Sercu Matki Najświętszej. W drugim dniu zebrania przedstawiono efekty pracy w grupach. Duszpasterze wymienili się doświadczeniami pracy z ministrantami w poszczególnych diecezjach co zapewne przyczyni się do ubogacenia obecności Maryi i Świętych w formacji ministrantów w naszej archidiecezji. Ks. Bp Adam Bałabuch, który w ramach Konferencji Episkopatu Polski jest przewodniczącym Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ukazał czym aktualnie zajmuje się Komisja. Podjęto też dyskusje m. in. nad przygotowaniem materiałów potrzebnych do formacji ministrantów i rozwojem strony internetowej Krajowego Duszpasterstwa Służby Liturgicznej (kdsl.pl). Obrady zakończono wspólną modlitwą.

 

Tekst: Ks. Piotr Kędzior