Świecenia diakonatu

diakonat1

W sobotę 25 lutego br. o godz. 10.00 w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta w Katowicach na Osiedlu Witosa, w Knurowie w parafii Matki Bożej Częstochowskiej oraz w sanktuarium św. Józefa w Rudzie Śląskiej odbyły się Święcenia Diakonatu, których udzielili ks. Arcybiskup Wiktor Skworc, bp Adam Wodarczyk oraz bp Marek Szkudło.

 

Wśród nowych diakonów znalazł się jeden z naszych byłych redakcyjnych kolegów dk. Artur Sroga. Otaczamy go pamięcią modlitewną oraz wyrazami wdzięczności za pełnioną posługę.

 

Po święceniach w Katowicach ks. Arcybiskup mówił do ministrantów, aby zawsze byli jak najbliżej ołtarza i modlili się o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Opowiedział im także o wizycie w Rzymie i o „plecaku modlitw”, które zawiózł do grobu św. Jana Pawła II do Watykanu z prośbą o wstawiennictwo. Prosił także ministrantów, by byli wdzięczni rodzicom, zwłaszcza mamom, za pomoc w przeżywaniu ich służby ministranckiej.

 

Po święceniach diakonatu w Rudzie Śląskiej także bp Marek Szkudło spotkał się ze zgromadzonymi na liturgii święceń ministrantami oraz młodzieżą oazową. Biskup zwrócił uwagę na troskę o piękno liturgii. Przypomniał postać Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Zaprosił wszystkich ministrantów i młodzież to zaglądania do swojego serca i odkrywania Bożego powołania.

A ks. bp Adam Wodarczyk w homilii mówił zebranym o  świętym bracie Albercie – Adamie Chmielowskim. Wspominał – nie przyjął święceń diakonatu, ale doskonale swoim życiem pokazał, co to znaczy służyć, co to znaczy być dla innych, co to znaczy odkrywać oblicze Chrystusa w twarzach najbardziej ubogich.

 

Dziękujemy ks. Piotrowi Kędziorowi, ks. Pawłowi Gajdzie oraz ks. Cezariuszowi Wali za przygotowanie spotkań po  święceniach, tym bardziej, że większość z ministrantów uczestniczyła w takim wydarzeniu po raz pierwszy. Więcej informacjo oraz zdjęć ze wspomnianych uroczystości znajdziemy na stronie http://katowice.gosc.pl/

 

Zdjęcia na DMAK-u: Marek Krysiuk Studio 9 HD, ministranci naszej diecezji, reporterzy Gościa Niedzielnego.

 

Przejdź do galerii zdjęć