Pielgrzymka do Poznania – zapisy

Poznań 2

Serdecznie zapraszamy do udziału w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ministrantów i Lektorów do Poznania, w dniach 16 – 18 czerwca br. Więcej informacji znajdziemy w programie w rozwinięciu.

 

 

 

Program pielgrzymki ministrantów Archidiecezji Katowickiej na Ogólnopolską Pielgrzymkę
Ministrantów i Lektorów Poznań
16 – 18 czerwca 2017 r.

Program ramowy

 

Piątek 16 czerwca 2017 – dzień 1

Godz. 8.00

Wyjazd z Rybnika i Katowic w kierunku Ostrowa Wielkopolskiego, Pleszewa i Gniezna.

Godz. 15.30 Przyjazd do Biskupina. Zwiedzanie z przewodnikiem skansenu w Biskupinie wraz z wyjątkowymi zajęciami praktycznymi.

 

Dla młodszych ministrantów zajęcia z LEPIENIA NACZYŃ Z GLINY

Na tym spotkaniu ministranci dowiedzą się w jaki sposób powstawały pierwsze formy gliniane w epoce kamienia, jak lepiły garnki mieszkanki osiedla biskupińskiego – w jaki sposób je ozdabiały, wypalały. Możliwość obejrzenia replik naczyń z różnych kultur oraz zdobyta wiedza pozwolą uczestnikom wykonać własnoręcznie pamiątkę z gliny.

 

Dla starszych ministrantów zajęcia z ŁOWIECTWA PRADZIEJOWEGO

Uczestnicy zajęć w ramach praktycznej demonstracji dowiedzą się w jaki sposób rozpalano ogień, jak obrabiano krzemień z którego powstawały narzędzia. Omówiona zostanie przydatność tych narzędzi oraz ich zastosowanie. Ministranci na zakończenie odbędą praktyczny kurs łucznictwa pradziejowego.

 

Po skończonych zajęciach przejazd do Gniezna, a tam: Katedra Gnieźnieńska – Bazylika Prymasowska pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Wojciecha – usytuowana na Wzgórzu Lecha. Miejsce koronacji pięciu królów Polski z najcenniejszym zabytkiem – słynnymi romańskimi „Drzwiami Gnieźnieńskimi”, nazywane Porta Regia „Drzwi Królewskie”. Na 18 kwaterach przedstawiono sceny z życia i męczeństwa św. Wojciecha. Nad drzwiami znajduje się ozdobny portal, z tympanonem przedstawiającym scenę ” Sądu Ostatecznego”

 

W prezbiterium katedry znajduje się Relikwiarz św. Wojciecha. Srebrna trumna mieści szczątki Św. Wojciecha, podtrzymywana jest przez 6 orłów i 4 figury przedstawicieli stanów polskich. Relikwiarz otacza konfesja wzorowana na konfesji św. Piotra z Rzymu- Berniniego. Zwiedzimy także podziemia, w których zachowane są relikty dawnej budowli z pięknymi płytami nagrobnymi wykonanymi przez Wita Stwosza.
Przejazd na nocleg do Poznania. Zakwaterowanie. Obiadokolacja, nocleg.

Sobota 17 czerwca 2017 – dzień 2

Po śniadaniu zwiedzanie Poznania, który jest na czwartym miejscu w Polsce pod względem odwiedzin przez turystów i udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ministrantów i Lektorów. Zobaczymy m.in.: Złotą Kaplicę, Rynek Starego Miasta, Ratusz z najsłynniejszymi koziołkami, Wagę Miejską.

Z dymiącymi kadzielnicami i dzwonkami, w ministranckich strojach, udamy się do poznańskiej fary, a o godz. 12.00 weźmiemy udział we Mszy świętej w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ministranckiej.

Po południu wizyta w Termach Maltańskich. To najnowocześniejszy i największy wodny kompleks rekreacyjno-sportowy w Polsce wykorzystujący naturalne wody termalne, położony nad brzegiem jeziora Maltańskiego, w samym centrum Poznania. Na obszarze 6 ha znajduje się 18 basenów sportowych i rekreacyjnych o całkowitej powierzchni lustra wody 5000 m2. Ten wyjątkowy aquapark to raj dla małych i dużych miłośników wodnych wrażeń. 13 zjeżdżalni o kilku stopniach trudności zadowoli entuzjastów mocnych wrażeń, a basen z falami zachwyci fanów nadmorskiego wypoczynku. Dla najmłodszych czeka brodzik, statek piracki czy dziecięca kraina zabawy. Osoby, które chcą się zrelaksować i zadbać o swoje zdrowie mogą skorzystać z basenu z wodą geotermalną wydobywaną z poziomu 1306 m oraz 2 basenów z wodą termo mineralną i 4 basenów zewnętrznych.

Podczas wizyty w Poznaniu przewidziano czas wolny. Wieczorem obiadokolacja. Nocleg.

 

Niedziela 18 czerwca 2017 – dzień 3

Około godz. 8.00 śniadanie i wyjazd w kierunku Wrocławia. Zwiedzanie Ostrowa Tumskiego. Otoczony wodami Odry dawny gród dał początek miastu. Skrywa wspaniałe zabytki architektoniczne. Będziemy uczestniczyć we Mszy świętej w katedrze wrocławskiej. Po południu szukanie wrocławskich krasnali oraz czas wolny na rynku we Wrocławiu. W popołudniowo – wieczornych powrót do Katowic i Rybnika.

 

Świadczenia

  • – przejazd autokarem lux (klimatyzacja, toaleta, video, cafebar),
  • – 2 śniadania, 2 obiadokolacje
  • – 2 noclegi,
  • – darmowy bilet do Aquaparku
  • – opłacone bilety do katedry gnieźnieńskiej oraz poznańskich atrakcji

turystycznych

  • – darmowe zajęcia z łucznictwa i garncarstwa
  • – opłaceni przewodnicy
  • – koszt wyjazdu 145 zł. (100 zł. dopłacone jest z Duszpasterstwa ministrantów)

 

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 

 

ZAPISY NA PIELGRZYMKĘ ODBYWAJĄ SIĘ POPRZEZ SPECJALNY FORMULARZ ZNAJDUJĄCY SIĘ PONIŻEJ:

Przejdź do strony zapisów i wypełnij formularz zgłoszeniowy