Doświadczenie rekolekcji

korona cierniowa

Wielkopostne rekolekcje dla animatorów i kandydatów już za nami. Odbywały się w Bogucicach w dniach 31.03 – 02.04 br. Zachęcamy do przeczytania relacji z tych dni. Za przygotowanie tekstów dziękujemy animatorom Adamowi i Piotrowi.

 

 

 

 

 

Moje przeżywanie rekolekcji wielkopostnych.

 

 

Na te rekolekcje jechałem bez konkretnej intencji i bez szczególnych oczekiwań. Kierowany doświadczeniem poprzednich spotkań jechałem z nadzieją odnalezienia Boga, drugiego człowieka i spędzenia radosnych, a zarazem spokojnych chwil. Miałem po prostu oddać Bogu wszystkie sprawy, by jak najlepiej przygotować się do obchodów świąt paschalnych i świadomego przeżywania tego, co przede mną. Na tego typu rekolekcjach byłem już wcześniej kilka razy, jednak za każdym razem są tutaj nowi ludzie, dzięki którym atmosfera jest niepowtarzalna.

 

 

Pierwsze, co udało mi się dostrzec, to spokój, oderwanie od zgiełku świata. To, co zawsze jest dla mnie ważne, to poczucie wspólnoty – braterstwa – wśród uczestników. I to właśnie można było odczuć. Modlitwa, spotkania, rozmowy – jedność, a jednocześnie wspaniała różnorodność.

 

 

Głównym tematem rekolekcji było prześladowanie chrześcijan. To, co przeżywaliśmy – konferencje, spotkania z gośćmi itp. pozwoliło mi zastanowić się nad ty, jak wygląda sytuacja Chrześcijan na całym świecie oraz jak ma wyglądać dawanie świadectwa w moim życiu, w mojej codzienności.

 

 

Szczególne też były dla mnie chwile modlitwy. Nocna adoracja, rozważanie Pisma Świętego i oczywiście Eucharystia. Były to momenty szczególnie służące budowaniu mojej relacji z Panem Bogiem.

 

 

Wszystkie te doświadczenie złożyły się na dobre przeżycia tego czasu, który, myślę, że z Bożą pomocą przyniesie owoce.

 

 

An. Adam Zając

 

Relacja z Rekolekcji Wielkopostnych Animatorów i kandydatów na Animatorów 31.03-2.04.2017

 

Piątek

 

W godzinach o 15:00 do 17:00 ministranci zaczęli się zjeżdżać z całej archidiecezji właśnie tutaj do Matki Boskiej Boguckiej, aby przeżyć swoje rekolekcje, prowadzone przez Księży Cezariusza Walę i Paweł Gajdę.

 
Z lekkim poślizgiem, tuż po zakwaterowaniu, czyli nieco po 17:00, oficjalnie rozpoczęliśmy rekolekcje wspólną kolacją. Następnie wykorzystując fragmenty „Pasjii” Mela Gibsona przeżyliśmy Drogę Krzyżową. Po niej odbył się podział na grupy i zapoznanie z harmonogramem rekolekcji.
Następnie adorowaliśmy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie w Bazylice, a później przez całą noc w domu rekolekcyjnym podzieleni na 20-minutowe dyżury.

 

 

Sobota

 

Po pobudce i porannym „ogarnięciu się” wspólnie odmówiliśmy Jutrznię, następnie po śniadaniu zebraliśmy się grupach, aby porozmawiać na temat tegorocznych rekolekcji czyli Prześladowanych chrześcijan i uchodźców.

 
Po owocnym spotkaniu oraz kawie, mieliśmy konferencję dotyczącą naszego tematu, prowadzoną przez ks. Dr Arkadiusza Wuwra, który w bardzo interesujący sposób przybliżył nam to zagadnienie oraz odpowiedział na wszystkie nasze pytania.

 
Po obiedzie, chwili odpoczynku i Duchowej medytacji prowadzonej przez ks. Pawła, zawitali do nas klerycy WŚSD, aby jak co roku porozmawiać z nami o powołaniu. Swoją obecnością zaszczycił nas przede wszystkim wywodzący się z naszych szeregów kleryk Łukasz Żurek. Po spotkaniu i kawie, odmówiliśmy wspólnie Koronkę oraz Adorowaliśmy Pana Jezusa. Następnie odbyła się Msza Święta, której przewodniczył ks.Cezariusz. Po kolacji obejrzeliśmy projekcję filmu „Jak Bóg da”.
Tak zakończył się dzień drugi.

 

 

Niedziela

 

W ten dzień wstaliśmy nieco później i po modlitwie w pokojach zjedliśmy śniadanie. Następnie odmówiliśmy z grupą dziewczyn Jutrznie w Bazylice. Później, czyli po kawie razem z ks. Czarkiem podsumowaliśmy rekolekcje i każdy wypisał ankietę. A po uroczystej Mszy z naszym udziałem, wspólnym zdjęciu i obiadku udaliśmy się pełni energii do swoich domów.

 

An. Piotr Zając