Negew wzywa

Matura tuż, tuż i nie wiesz co później? Jakie studia wybrać? Może zastanawiasz się nad seminarium? Może jesteś już ten krok dalej i coś nie leży? Co zrobić ze swoim życiem? Sugeruję wrócić źródła i wyjechać na pustynię.

 

Pustynia jest miejscem bardzo złożonym symbolicznie. Jest przestrzenią zamieszkiwaną przez demony, czyhające tylko, aby zrobić krzywdę człowiekowi, ale także oczyszczającą, gdzie promienie słoneczne skutecznie wypalają wszystko. Towarzysząca pustce cisza, odczuwalna zwłaszcza nocą, pod pozbawionym chmur, rozgwieżdżonym niebem, nie zakłócana szelestem roślinności wzmagała tylko poczucie obcowania z nieskończonością, a dla Żydów, pustynia była symbolem początku, kształtowania się Narodu Wybranego i bardzo szczególnej relacji z Bogiem. To dlatego prorocy wzywający do nawrócenia, wołali, aby wyjść na pustynię.

 

Kościół Północny z kompleksem monastycznym w Shivcie (star. Sobata)

Kościół Północny z kompleksem monastycznym w Shivcie (star. Sobata)

Ten ostatni aspekt odczuwalny jest najlepiej na Pustyni Negew, która była tą właśnie pustynią, którą Izraelici pod wodzą Mojżesza wchodzili do Ziemi Obiecanej. Później, w drugą stronę, do źródła na Synaju, wędrował przez Negew Eliasz zatrzymując się w Beer Szewie. Prawdziwy rozkwit przeżywał region w czasach bizantyńskich (IV – VII wieku), kiedy to postoje karawanowe, zakładane od III wieku aC przez Nabatejczyków, rozwinęły się w kilkutysięczne osady, z monumentalnymi bazylikami – niekiedy nawet sześcioma w jednym miasteczku.

 

Dziś chrześcijan na liczącym blisko 13 000 km2 obszarze pozostało około 140 osób, z czego na niedzielną Mszę do Domu Abrahama regularnie przychodzi mniej więcej 1/3. Są to palestyńscy Arabowie, na co dzień mówiący po hebrajsku, ochrzczeni Żydzi, imigranci z Rosji czy studenci z całej Europy, którzy uczą się na pobliskim Uniwersytecie Ben Guriona. Jest też niewidoma Colette, która uciekła z Beninu i dziś żyje tylko dzięki pomocy parafian i programowi produkcji kadzidła1.

 

Tą niezwykłą owczarnią opiekuje się ks. Piotr Żelazko. Mimo, że wszędzie go pełno i czasami pokonuje dziennie 400km, nie daje rady samemu ze wszystkim. Działań jest tak dużo, że niewystarczającą pomocą jest również ks. Wojciech Radomski, posługujący jako wikariusz. Dlatego proboszcz wymyślił program wolontariatu do pomocy w parafii. Trzymiesięczny pobyt (z zapewnionym zakwaterowaniem, wyżywieniem, drobnym kieszonkowym, które można wykorzystać na zwiedzanie Izraela przez dwa wolne dni w tygodniu) – nie krócej, nie dłużej – to głównie prace w domu i ogrodzie, czy też opieka nad psem i kotem. Zadania nie są najtrudniejsze, o ile podążać będzie się za instrukcjami i wymogami proboszcza. Te ostatnie są bardzo wyśrubowane przez perfekcjonizm gospodarza, jednak gdy pierwsza złość minie, człowiek jest z siebie podwójnie zadowolony. Koniecznym wymogiem, ze zrozumiałych względów, jest również komunikatywny język angielski.

 

Tradycyjna parafialna droga krzyżowa ulicami Jerozolimy

Tradycyjna parafialna droga krzyżowa ulicami Jerozolimy

Nie zabraknie również czegoś dla ducha – codzienna jutrznia i msza święta, czy środowe adoracje pozwalają na utrzymywanie zdrowej relacji z Wszechmogącym. Warto jednak podkreślić, że nie jest celem wolontariatu rozwój duchowy przyjeżdżającego. Kaplica, której wystrój stanowi odbicie namiotu Abrahama, otwarta jest sale i można ją w czasie wolnym bez problemu odwiedzać. Jednak czas ten jest raczej czasem dawania niż brania, a może lepiej napisać czasem dla nich niż dla siebie. Chociaż oba te zdania nie odpowiadają prawdzie, bo, jak powiedział św. Franciszek, dając, otrzymujemy… Liturgiczne przygotowanie jest wskazane, jednak „liturgiczny terroryzm” znajdzie tu silny opór, który pomoże w leczeniu tego zaburzenia. Jako wspólnota kształtująca się, podlegająca dodatkowo pod Kongregację Kościołów Wschodnich, niektóre rytuały praktykowane są w odrębny sposób – co dodatkowo komplikuje stosownie języka hebrajskiego jako liturgicznego. Ciekawym doświadczeniem jest także możliwość zetknięcia się z rytem syromalabarskim, w którym do dwa tygodnie w piątek sprawowana jest niedzielna msza.

 

Liturgia obmycia nóg w trakcie Mszy Wieczerzy Pańskiej

Liturgia obmycia nóg w trakcie Mszy Wieczerzy Pańskiej

Wyjazd na pewno uczy życia, pokory i otwartości. Polecam szczególnie wszystkim, którzy rozpoznają swoje powołanie i zastanawiają się, czy ich ścieżka to życie kapłańskie lub konsekrowane. Zainteresowanych zachęcam do kontaktu osobistego (maciej.waclawik@gmail.com – po dwóch turnusach już trochę doświadczenia zdobyłem) lub bezpośrednio u proboszcza (zelazko.p@gmail.com). Przyjazd na pewno odmienia życie.

 

1 Zainteresowanych pomocą zachęcam do odwiedzenia strony negev.pl

 

 

Maciej Wacławik