Spektakl Teatru Telewizji

Już w poniedziałek 5 listopada o godz. 21 w TVP 1 będzie miał miejsce premierowy spektakl przedstawiający postać pierwszego biskupa katowickiego – kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski. Serdecznie zachęcamy wszystkich do oglądania!

 

Będzie to autorski spektakl Pawła Woldana (autora dwóch filmów dokumentalnych o kard. Hlondzie). W rolę kard. Hlonda wcieli się Henryk Talar.

 

Jak informuje na swojej stronie internetowej Teatr Telewizji, zostaną zaprezentowane najważniejsze momenty z życia emigracyjnego Prymasa m.in. przyjazd do Watykanu we wrześniu 1939 roku, gdzie działał na rzecz sprawy polskiej m.in. poprzez przemówienia w watykańskim radio, aż do po powrotu do Polski w lipcu 1945 roku. Zdjęcia kręcono m.in. w warszawskiej archikatedrze i kościele pokamedulskim na Bielanach, w Lourdes i klasztorze benedyktyńskim we francuskiej Sabaudii, gdzie kard. Hlond przebywał w czasie okupacji.

 

„Kardynał August Hlond, mimo iż tak ważny dla losów polskiego narodu, jest niestety bohaterem stosunkowo mało znanym i w świadomości Polaków funkcjonuje tylko jako prymas Polski, który poprzedzał Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. Propaganda komunistyczna przedstawiała go jako hierarchę, który wraz z rządem polskim opuścił kraj we wrześniu 1939 roku, pozostawiając osamotniony naród skazany na klęskę” – piszą twórcy spektaklu.