Papież: Nie bójcie się być gościnnymi i otwartymi na innych

Aby tak czynić nie wystarczy racjonalne wytłumaczenie, czy statystyczna kalkulacja. Musimy zawierzyć Bogu, który mówi do nas: „Nie bójcie się”- to słowa homilii, którą Papież przekazał wiernym otwierając spotkanie w Sacrofano poświęcone migrantom.

Franciszek wziął za przykład sytuację Żydów, którzy wychodząc z Egiptu, byli mordowani przez wojska faraona, poza tym czekała na nich jeszcze jedna przeszkoda. Wydawała się ona nie do przejścia. Było to Morze Czerwone. W tym czasie Bóg powiedział do nich: „Nie bójcie się”, jestem z wami.  Podobnie powiedział Jezus do swoich uczniów, którzy zauważyli Go kroczącego po jeziorze, przestraszyli się, ponieważ myśleli, że zbliża się zjawa.

 

 Papież zauważył, że też my wobec brzydoty i zła naszych czasów jesteśmy kuszeni, byśmy porzucili nasz sen o wolności. Wtedy ślepo wierzymy w własne siły i zamykamy się na osoby, które kochamy. Dodał: „To zachowanie sprawia że rośnie strach przez obcym, nieznanym, wykluczonym”.

 

Franciszek wzywa nas do zawierzenia Panu i podjęcia walki ze strachem. Chrystus nas nigdy nie opuści. Otwarcie się na innych jest o tyle ważne, że gdy spotykamy drugiego człowieka spotykamy również Jezusa. To on przychodzi do nas głodny, spragniony, nagi, chory. I mówi do nas: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40).

 

Na koniec Papież jeszcze raz zachęcił wszystkich by odrzucili strach i otwarli się na innych ludzi, aby podzielili się tym doświadczeniem z innymi, aby pomóc im w uczynieniu tego samego.