Wizyta papieża w Moskwie jest możliwa

Ewentualna podróż papieża do Moskwy jest „możliwa” – uważa arcybiskup archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi.

 Zaznaczył, że istniejące obecnie problemy katolicko-prawosławne są „natury raczej politycznej i psychologicznej”, a zarazem stosunki z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym określił on jako „serdeczne”. 

Od czasu spotkania Franciszka z patriarchą moskiewskim Cyrylem na lotnisku w Hawanie [12 lutego 2016] podejmowane są starania o „wspólne świadectwo Ewangelii”, podkreślił arcybiskup. Wyjaśnił, że chodzi o takie sprawy, jak obrona „prawa do życia” każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, pomoc ludziom zepchniętym na margines oraz o duszpasterstwo rodzin.

Mianem „późnego następstwa komunizmu” katolicki arcybiskup w Moskwie określił „utratę tęsknoty do Boga”. Podczas spotkań z ludźmi często daje się odczuć „ukryty wirus” z przeszłości komunistycznej, czyli sceptycyzm wobec przyszłości, z czym łączy się chęć zaufania „komuś”, kto „wprowadzi ład” – dodał hierarcha.

Księża-pielgrzymi z kardynałem Angelo De Donatisem podczas pobytu w Rosji w dniach 29 kwietnia-3 maja odwiedzili stolicę i podmoskiewskie święte miejsca rosyjskiego prawosławia.

Były to m.in. sobór katedralny Zaśnięcia Matki Bożej, cerkiew św. Bazylego na Placu Czerwonym, świątynia Chrystusa Zbawiciela, Cmentarz Nowodziewiczy oraz Ławra Świętej Trójcy i św. Sergiusza w Siergijew-Posadzie. Przyjął ich w swej siedzibie patriarcha Cyryl, który wygłosił do nich dłuższe przemówienie. Przypomniał w nim m.in. spotkanie w stolicy Kuby sprzed 3 lat, poruszył bieżące sprawy z pogranicza Kościoła i państwa oraz prosił o przekazanie pozdrowień papiezowi.

Pątnikom, wśród których było trzech biskupów, towarzyszyli jezuita ks. Germano Marani z „Russicum” i teolożka Michelina Tenace – wykładowczyni na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Rozpoczynając pielgrzymkę 29 kwietnia Mszą św. w katolickiej katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP kard. De Donatis powiedział, że jej uczestnicy pragną „pogłębić znajomość prawosławia i jego tradycję artystyczną”. Dodał, że będzie to jednocześnie dobrą okazją do rozwijania wspólnoty kapłańskiej oraz świadectwa Ewangelii.

(źródło: deon.pl)