W Chinach wyświęcono pierwszego biskupa od kiedy podpisano porozumienie ze Stolicą Aspostolską

W Chinach odbyły się pierwsze święcenia biskupie od czasu podpisania w ubiegłym roku tymczasowego porozumienia ze Stolicą Apostolską w sprawie nominacji biskupich.

Bp Antonio Yao Shun, wyświęcony dla diecezji Jining jest ekspertem w dziedzinie liturgii. Na zawołanie biskupie wybrał hasło Roku Miłosiedzia, obchodzonego w 2016 r.: „Miłosierni jak Ojciec„.

W uroczystości święceń biskupich wzięło udział ponad 120 kapłanów, w większości pochodzących z diecezji Jining, której będzie przewodził bp Antonio Yao Shun. Jego wybór na ordynariusza diecezji, to owoc podpisanych 22 września ub. r. tymczasowych porozumień pomiędzy Chinami i Stolicą Apostolską, dotyczących nominacji biskupich. Jak podkreśla portal Asia News, wielu katolików w Chinach uważa jednak, że decyzję o jego nominacji Ojciec Święty podjął jednak przed podpisaniem porozumień.

54-letni bp Antonio Yao Shun został wyświęcony dla diecezji Jining, położonej w autonomicznym regionie Mongolii Wewnętrznej ma północy Chin. Jest ekspertem ds. liturgii. Po ukończeniu krajowego seminarium duchownego w Pekinie, studiował w Stanach Zjednoczonych oraz Jerozolimie. Był wykładowcą seminaryjnym, oraz kierownikiem duchowym.

Od 2004 r. kierował pracami komisji liturgicznej, podlegającej Patriotycznemu Stowarzyszeniu Katolików Chińskich. Na zawołanie biskupie bp Yao wybrał słowa: „Misericordes sicut pater” („Miłosierny jak Ojciec”) – hasło obchodzonego w latach 2015-2016 Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.

Diecezja Jining liczy ok. 70 tys. wiernych, wśród których posługuje 30 księży i 12 sióstr zakonnych. Została ufundowana w 1929 r., a jej duchową stolicą jest maryjne sanktuarium w Mozishan.

(źrudło: www.deonpl).