Beatyfikacja w Katowicach!

Beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy odbędzie się w październiku 2020 w Katowicach. Dokładną datę opublikuje w najbliższych dniach watykański Sekretariat Stanu –  poinformował abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

Informację przekazał tuż po spotkaniu z prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnym kard. Angelo Becciu, jakie odbył dziś w Watykanie. Podczas spotkania ustalono termin i datę beatyfikacji śląskiego kapłana zamordowanego w katowickim więzieniu 3 grudnia 1942 r.

– Z kardynałem Becciu uzgodniliśmy termin i miejsce beatyfikacji. Będzie nim biskupie miasto Katowice. Termin zostanie wkrótce podany przez Stolicę Apostolską. Będzie to z pewnością październik tego roku – powiedział metropolita katowicki.


Ks. abp metropolita katowicki Wiktor Skworc w Watykanie podczas spotkania z prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu

Abp Skworc zachęcił serdecznie do udziału w planowanej beatyfikacji oraz do współpracy przy jej organizacji.

– Pragniemy, by to ważne wydarzenie zarówno dla naszej diecezji, jak i dla całego kraju było dla nas wszystkich głębokim przeżyciem duchowym, dlatego już teraz rozpoczynamy przygotowania zarówno duszpasterskie jak i organizacyjne – podkreślił abp. Wiktor Skworc.

W listopadzie minionego roku Watykan poinformował, że papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeńskiej śmierci Sługi Bożego ks. Jana Machy. Otworzyło to bezpośrednią drogę do ogłoszenia daty i miejsca beatyfikacji oraz oznaczało, że wydarzy się ona w 2020 r. Abp Wiktor Skworc mówił wtedy, że prosił papieża, by uroczystość odbyła się w Katowicach.

Ks. Jan Franciszek Macha urodził się w 1914 r. W październiku 1939 był współzałożycielem tajnej, antyhitlerowskiej organizacji Polska Organizacja Zbrojna, działającej wśród młodzieży, studentów i harcerzy z Rudy Śląskiej. Jej działacze pomagali represjonowanym, drukowali i kolportowali niezależne wydawnictwa, prowadzili działania wywiadowcze.

Podczas II wojnie światowej, na początku września 1941 aresztowany przez gestapo. Torturowany, osadzony w Policyjnym Więzieniu Zastępczym w Mysłowicach. W dniu 17 lipca 1942 roku skazano go na karę śmierci przez zgilotynowanie, m.in. wraz z klerykiem Joachimem Guertlerem. W ostatnim liście do rodziny, kilka godzin przed śmiercią napisał:

Umieram z czystym sumieniem. Żyłem krótko, ale uważam, że cel swój osiągnąłem. Nie rozpaczajcie! Wszystko będzie dobrze! Bez jednego drzewa las lasem zostanie (…) Zatem do widzenia! Zostańcie z Bogiem! Módlcie się za Waszego Hanika.

Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się 24 listopada 2013, a postulatorem ustanowiono ks. Damiana Bednarskiego. Diecezjalny etap tego postępowania zamknięto 4 września 2014.


Ks. Bednarski podczas specjalnej audiencji podziękował papieżowi Franciszkowi za zatwierdzenie dekretu o męczeństwie ks. Jana Machy.

źródło: https://stacja7.pl/ (tekst); https://www.archidiecezjakatowicka.pl/ (zdjęcie 1); https://www.gosc.pl/ (zdjęcie 2)