Dies Episcopi

710585_oxl5_img_4285_68

W uroczystość Epifanii nasz metropolita katowicki obchodził 19 rocznicę sakry biskupiej, a biskupi pomocniczy 2 rocznicę święceń.

 

 

Eucharystii w katedrze Chrystusa Króla w uroczystość Objawienia Pańskiego przewodniczył abp Wiktor Skworc, a homilię wygłosił bp Marek Szkudło. Mówił w niej, jak ważna w Kościele jest relacja między pasterzem a powierzonymi mu owcami.

Epifania, Objawienie Pańskie, jest świętem relacji pasterskiej, relacji pomiędzy pasterzem a owcami, biskupem i wiernymi jemu powierzonymi – wyjaśniał zgromadzonym w archikatedrze.

„Biskup powinien być człowiekiem, któremu ludzie leżą na sercu” – Tymi słowami zaczerpniętymi z kazania papieża Benedykta XVI zwrócił się bp. Marek Szkudło do abp Wiktora Skworca. Niespokojne poszukiwanie Boga przez człowieka i wynikająca stąd Boża troska o człowieka winny nie dawać biskupowi spokoju – mówił dalej bp Szkudło powtarzając słowa Ojca Świętego Benedykta XVI. Na koniec kazania biskup Marek metropolicie katowickiemu podziękował za jego zaangażowanie duchowe, społeczne i materialne.

Świeckich zachęcał zaś do zaufania swoim duszpasterzom i do nieustannej modlitwy w ich intencji. – Modlitwa bowiem jest najgłębiej wyrażoną waszą obecnością w ich codziennym trudzie – akcentował.

 

Po Mszy sprzed katedry w kierunku siedziby NOSPR ruszył kolorowy Orszak Trzech Króli. Na schodach katedry jego uczestników pobłogosławili katowiccy biskupi.

The following two tabs change content below.

Kamil Bomba

Ostatnie wpisy Kamil Bomba (zobacz wszystkie)