Jak przeżyć Triduum Paschalne? Wielki Piątek.

wielki piatek

„Słońce się zaćmiło i zasłona przybytku rozdarła się przez środek.”(Łk 23, 45)… Czy to już jest koniec?…

 

Od centrum handlowego przenosimy się na stadion piłkarski. Wielka wrzawa, kibicowskie przyśpiewki, kibice zacięcie kibicują swoim drużynom. Nie obchodzi ich nic tylko to co się dzieje tu i teraz. Ważniejsze jest widowisko niż los drugiego człowieka.

 

Czyż tej sytuacji nie możemy przyrównać do skazania Pana Jezusa oraz do samego ukrzyżowania go na Golgocie?

 

Często dążąc do zaspokojenia własnych potrzeb zapominamy o drugim człowieku. A wystarczyłoby trochę pomilczeć i wsłuchać się w potrzeby innych.

 

Taki właśnie powinien być Wielki Piątek- przepełniony zwykłą, prostą ciszą.

 

Od Ostatniej Wieczerzy aż do złożenia ofiary na Krzyżu trwa pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Skupiając się dziś na Męce Pana Naszego Jezusa Chrystusa, zastanówmy się nad symboliką tego dnia, w którym na całym świecie w żadnym kościele nie sprawuje się Eucharystii:

 

  • Wszechobecna cisza oraz oddanie czci Jezusowi– ceremonie rozpoczynają się w zupełnej ciszy. Celebrans pada na twarz przed ołtarzem i następuje dłuższa chwila milczenia. Całe zgromadzenie klęczy, jest to chwila intensywnej, skupionej modlitwy. Tajemnicy Wielkiego Piątku nie da się wyrazić słowami, trzeba pomilczeć, trzeba się bardzo uniżyć przed Panem Bogiem.
  • Uroczyste odczytanie Męki Pańskiej- Mękę słyszeliśmy już w Niedzielę Palmową, ale żeby podkreślić wymiar tej chwili, w której umiera Jezus, odczytuje się ją znów, żeby pokazać jak wiele musiał wycierpieć nasz Pan.
  • Modlitwa powszechna- rozbudowana modlitwa wiernych, która obejmuje wszystkie kategorie ludzkiego życia. Tak jak Jezus umierając na krzyżu o nikim nie zapomniał, także i my w naszej modlitwie również pamiętamy o całym świecie.
  • Adoracja Krzyża- od pewnego czasu Krzyże były już zasłonięte. Oto nadszedł dzień, w którym kapłan ponownie ukazuje nam drzewo Krzyża, a na nim wiszącego Jezusa. Jest to symbol zwycięstwa, przez którego śmierć została pokonana. W Wielki Piątek każdy z nas może prywatnie oddać cześć i ucałować Krzyż, powierzając Jezusowie swoje życie.
  • Przeniesienie Jezusa do Grobu Pańskiego- na zakończenie ceremonii Najświętszy Sakrament składa się w Grobie. Już nic nam nie pozostał jak czuwać przy tym grobie, który jest właśnie symbolem oczekiwania, przejścia Jezusa ze śmierci do życia.

 

wielki piatek 1

 

Trwając w milczeniu skupmy się dziś na najważniejszej prawdzie- śmierci Jezusa, która doprowadza każdego z nas do zbawienia…

 

Nie zapomnijmy w tym dniu również o poście, który lepiej pozwoli nam przeżyć mękę naszego Pana Jezusa.

The following two tabs change content below.
Kamil Skowroński

Kamil Skowroński

Animator parafii Nawiedzenia NMP w Mysłowicach-Brzezince. Student pierwszego roku Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Interesuje się nowymi technologiami w dziedzinie elektroniki. Na stronie odpowiada za dział Z życia Kościoła.
Kamil Skowroński

Ostatnie wpisy Kamil Skowroński (zobacz wszystkie)