Jak przeżyć Triduum Paschalne? Wigilia Paschalna i Niedziela Zmartwychwstania.

zmartwychwstanie

To jest właśnie ta noc… ta jedyna noc w ciągu roku… Nie ma drugiej takiej…

 

Rozpoczynając ostatni dzień Triduum Paschalnego wkraczamy w najważniejszą prawdę wiary. Wspominamy to bez czego nasze życie nie miało by sensu. Tak jak bardzo Bóg uniżył Jezusa pozwalając mu umrzeć na krzyżu, tak bardzo Go wywyższył i dzięki temu Jezus Chrystus mógł powstać z martwych.

 

 

 

Przyjrzyjmy się symbolice Wigilii Paschalnej, by lepiej zrozumieć tajemnicę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa:

  • Liturgia Światła Rozpoczynając ceremonie jest już po zmroku co pozwala doskonale zrozumieć przejście z ciemności do światłości. Światłością jest śmierć a światłem Chrystus zmartwychwstały. Liturgia ta rozpoczyna się od poświecenia ognia od którego zostaje odpalony paschał, świeca symbolizująca Chrystusa Zmartwychwstałego. W procesji do kościoła odśpiewuje się trzykrotne „Światło Chrystusa” i płomień z świecy paschalnej rozchodzi się po całym kościele tak iż zapanuje całkowita jasność. Następnie odśpiewane jest Orędzie Wielkanocne dziękujące oraz wychwalające Boga za łaskę zbawienia.
  • Liturgia Słowa Bogata w ilość czytań (do 9 czytań) liturgia słowa jest wyjątkowa i szczególna. Z tejże liturgii przypominamy sobie wszystkie dzieła jakie dokonał Bóg w dziejach ludzkości. Możemy usłyszeć opis stworzenia świata, ofiarę Izaaka, wyjście z Egiptu i inne dzieła Boże. W trakcie tej liturgii usłyszmy hymn „Chwała na wysokości Bogu” oraz wyczekiwane od 40 dni Alleluja. Cała ta liturgia ma pokazać nam co Bóg zrobił by nas zbawić, a my powinniśmy mu za to dziękować.
  • Liturgia Chrzcielna Woda jako symbol życia, ale też symbol zakorzenienia w Chrystusie poprzez sakrament chrztu jest jednym z najważniejszych symboli tejże wigilii. Liturgia chrzcielna nawiązuje do cudownego przejścia narodu wybranego z egipskiej niewoli do Izraela przez Morze Czerwone. Łącząc się z całym Kościołem wzywamy pomocy wszystkich świętych odśpiewując litanie. Później błogosławi się wodę, można ochrzcić wiernych i wyznaję się wiarę. Wszystko to dokonuje się na pamiątkę chrztu, który wszczepia nas najbardziej w Paschalne Misterium Chrystusa.
  • Liturgia Eucharystyczna Abyśmy i my mogli otrzymać dar życia uczestniczymy uczestniczymy w uczcie paschalnej i spożywamy Ciało i Krew prawdziwego Baranka Bożego.

 

By ogłosić radosną nowinę Zmartwychwstania po Wigilii Paschalnej lub o świcie wyrusza się procesją rezurekcyjną. Symbolika tejże procesji jest prosta ale jakże wymowna. Ciesząc się oznajmiamy całemu światu radosną nowinę o Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

 

Zmartwychwstały

 

„Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja” Alleluja!!!

The following two tabs change content below.
Kamil Skowroński

Kamil Skowroński

Animator parafii Nawiedzenia NMP w Mysłowicach-Brzezince. Student pierwszego roku Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Interesuje się nowymi technologiami w dziedzinie elektroniki. Na stronie odpowiada za dział Z życia Kościoła.
Kamil Skowroński

Ostatnie wpisy Kamil Skowroński (zobacz wszystkie)