I Olimpiada Liturgiczna Duszpasterstwa Ministrantów Archidiecezji Katowickiej

pod hasłem: „Eucharystia życiem Kościoła” (4 X 2008)

Dla każdego chrześcijanina Liturgia powinna stanowić źródło jego wiary. Jednak, aby ją dobrze przeżywać trzeba ją wpierw zrozumieć. Ministranci powinni interesować się Liturgią i pogłębiać swoją wiedzę o niej, gdyż to właśnie oni nie tylko w niej uczestniczą, ale także niejednokrotnie przez swoje posługi pomagają innym w niej uczestniczyć. Dlatego też, chyba nikogo nie powinna zdziwić idea Olimpiady Liturgicznej dla Ministrantów.

W tym roku Koło Duszpasterstwa Ministrantów w Seminarium oraz Duszpasterstwo Ministrantów Archidiecezji Katowickiej zorganizowały I Olimpiadę Liturgiczną dla Ministrantów z Archidiecezji Katowickiej, pod hasłem: „Eucharystia życiem Kościoła”. Olimpiadę swoim patronatem objął biskup pomocniczy katowicki: bp Gerard Bernacki. W konkursie wzięli udział ministranci z 18 dekanatów naszej Archidiecezji. W etapie dekanalnym naszej Olimpiady, rozgrywanym w maju 2008, zostali wyłonieni zwycięzcy z dwóch kategorii wiekowych: Gimnazjum oraz Szkoły ponad gimnazjalne.

Finał tejże Olimpiady odbył się w sobotę 4.10.2008 r. o godz. 10.00 w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach, w miejscu, w którym szczególny nacisk kładzie się na piękno Liturgii. Po przywitaniu uczestników przez ks. Bogdana Kornka, naszego archidiecezjalnego moderatora, oraz po wyjaśnieniu zasad konkursu przez pomysłodawcę konkursu kleryka Piotra Lewandowskiego rozpoczęły się finałowe zmagania. W kategorii: Gimnazjum wzięło udział 13 uczestników, a w kategorii Szkół Ponad gimnazjalnych 5 osób. Czas pisania prac wynosił 30 minut, zaś uczestnicy musieli się zmierzyć z naprawdę trudnymi pytaniami, dotyczącymi wybranych punktów z dokumentów Kościoła, które mówią o liturgii. Były to: Katechizm Kościoła Katolickiego, adhortacja Benedykta XVI: Sacramentum Caritatis oraz encyklika Jana Pawła II o Eucharystii: Ecclesia de Eucharistia.

Po oddaniu prac, uczestnicy udali się do stołów, gdzie czekał na nich poczęstunek. Następnie wraz z kl. Tomaszem Cyganikiem i kl. Tomaszem Kabisem udali się na zwiedzanie katowickiej katedry Chrystusa Króla, gdzie ugościł ich ks. Adam Pukocz. Gdy uczestnicy wrócili, komisja sprawdzająca prace (w której w skład wchodzili; Ks. Bogdan Kornek, Ks. Arkadiusz Sitko, Piotr Lewandowski, Michał Makowski i Piotr Mitko) była już gotowa do ogłoszenia wyników.

W kategorii gimnazjum zwyciężył Artur Sroga z par. św. Jana Chrzciciela w Tychach, zaś w kategorii liceum: Marcin Zieliński z par. Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w Katowicach-Piotrowicach. Rozdanie nagród: 22 listopada 2008 podczas uroczystości ustanowienia nowych animatorów oraz święta patronalnego służby liturgicznej; św. Tarsycjusza w krypcie Katedry w Katowicach o godz. 10.00.

Na koniec wszyscy wspólnie pomodliliśmy się. Miejmy nadzieję, że to nie ostatnia Olimpiada w naszej Archidiecezji i że kolejne jej edycje będą cieszyły się coraz większą popularnością.

Zwycięzcom gratulujemy, zaś wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji serdecznie dziękujemy!

Poniżej, podajemy link do wyników w obu kategoriach:
liceum
gimnazjum

 

The following two tabs change content below.
Michał Makowski

Michał Makowski

Autor wielu artykułów na naszej stronie. Nigdy nie widzieliśmy go bez garnituru. Przedstawiciel dekanatu chorzowskiego. Diakon Kościoła Katolickiego.
Michał Makowski

Ostatnie wpisy Michał Makowski (zobacz wszystkie)