Rytuał wprowadzenia w posługę ministranta i lektora

Zapewne często zadajemy pytanie: jak by tu ustanowić lektorów? Albo: jakich tekstów użyć w obrzędzie ustanowienia ministrantów? Obok tradycyjnej agendy liturgicznej na rynku wydawniczym ukazała się pozycja specjalnie przeznaczona do tych celów.

Wydany przez poznańskie wydawnictwo Hlondianum „Rytuał wprowadzenia w posługę…” to zbiór wszystkich tekstów oraz modlitw, wypowiadanych zarówno przez ustanawianych, jak i przez udzielającego obrzędu. Mamy do dyspozycji teksty ustanowienia wszystkich stopni i funkcji ministranckich: od kandydata na ministranta, przez ministranta światła, ołtarza, księgi, aż po lektora, ceremoniarza i animatora. Pozycja ta zawiera także modlitwy do patronów ministrantów oraz propozycje modlitwy wiernych na Msze ustanowień.rytuał wprowadzenia w posługę

Rytuał posiada bardzo estetyczną, czerwonobrązową oprawę, opatrzoną logo Duszpasterstwa Ministrantów. Dlatego też ładnie komponuje się do pozostałych ksiąg liturgicznych i „bez wstydu” może być stosowany w obrzędach ustanowień.

Sądzę, że to opracowanie, dokonane przez Grzegorza Duszyńskiego może być dobrym prezentem, a przynajmniej funkcjonalnym uzupełnieniem biblioteczki moderatora Parafialnej Wspólnoty Ministranckiej.

Tytuł: Rytuał wprowadzenia w posługę ministranta i lektora
opr. Grzegorz Duszyński
wyd. Hlondianum
Poznań 2007