Być ministrantem to żaden problem! Podręcznik służby przy ołtarzu

„Być ministrantem…” to dobra książka dla prowadzących formację animatorów, ale też dla samych kandydatów do służby ministranckiej. Może stanowić dla nich swoisty podręcznik wprowadzający ich w nową rzeczywistość – w służbę Bożą.

Niezręczny wydaje się jednak sam tytuł książki, który może sugerować, iż ministrantura nie wymaga żadnego trudu, wysiłku, ani poświęcenia. Tymczasem dobrze wiemy, że jest inaczej… I może właśnie nieco kontrowersyjny tytuł tej książki może się stać punktem wyjścia do pogadanki z ministrantami na temat tego, czym tak naprawdę jest służba ministrancka i z czym się ona wiąże!

Książka ta wprowadza wchodzących w świat służby ołtarza w nowe pojęcia dotyczące naczyń liturgicznych, szat, okresów i uroczystości kościelnych, postaw, symboli oraz gestów. „Być ministrantem…” opatrzona jest także w liczne zdjęcia oraz ilustracje, co na pewno uatrakcyjnia i ułatwia jej odbiór przez młodego kandydata na ministranta. W pozycji dołączono także słowniczek podstawowych pojęć związanych ze służbą liturgiczną.

Ciekawą propozycją autora książki jest zamieszczenie zagadek, quizów i łamigłówek formacyjnych (wraz z rozwiązaniami), które można wykorzystać podczas spotkań z ministrantami jako metoda aktywizacyjna.

Tyt.: Być ministrantem to żaden problem! Podręcznik służby przy ołtarzu
aut. Ameliese Hück
wyd. JEDNOŚĆ
Kielce 2008