Znaczki z Hanikiem

Specjalna edycja znaczków z wizerunkiem męczennika, przyszłego błogosławionego.

Z okazji beatyfikacji ks. Jana Machy Poczta Polska zapowiedziała specjalną serię znaczków i kopert FDC.

Na znaczku umieszczono koloryzowane zdjęcie księdza Jana Franciszka Machy.

Wzdłuż górnej krawędzi znaczka zamieszczono nazwę emisji, a wzdłuż dolnej krawędzi napis: Polska i oznaczenie wartości: 4,00 zł.

Jak zaznaczają przedstawiciele Poczty Polskiej, głęboko niebieski odcień oczu kapłana ma przypominać o perspektywie nieba, którą ten zawsze się kierował. Tłem jest popękany mur więzienny, który ma symbolizować aresztowanie i męczeńską śmierć z rąk Gestapo.

Oprócz znaczka z okazji beatyfikacji ks. Jana Machy będzie można zakupić specjalne koperty. Widnieje na nich zdjęcie rodziny Machów z prymicji przyszłego błogosławionego. Do fotografii pozuje z rodzicami: Anną i Pawłem, dziadkiem Tomaszem oraz rodzeństwem: brat Piotr ubrany jest w mundur, po lewej stoi Maria, po prawej Róża. Koperta to ukłon w stronę śląskiej tradycji i wielopokoleniowych rodzin. Oprócz fotografii znajdzie się na niej specjalnie przygotowany datownik, ponieważ jest to edycja FDC (z ang. first day cover, czyli koperta z naklejonym znaczkiem pocztowym, ostemplowana w pierwszy dzień obiegu znaczka). Sam datownik zaprojektowany z okazji beatyfikacji będzie dostępny na Poczcie Głównej w Katowicach.

Wszystkie elementy nawiązujące do beatyfikacji zaprojektowała graficzka Ewa Burdzicka. Znaczki i koperty będzie można zakupić zarówno w stacjonarnych placówkach pocztowych, jak i w internecie, przez stronę: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl/.

Wymienione rzeczy znajdą się w obiegu 20 listopada, czyli w dzień planowanej beatyfikacji. Znaczki i koperty będzie można zakupić zarówno w stacjonarnych placówkach pocztowych, jak i w internecie, przez stronę: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl/.

Poczta Polska już wcześniej włączała się w beatyfikacje wydając znaczki z wizerunkami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego czy bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Marta Sudnik-Paluch

więcej na janmacha.gosc.pl

źródło: https://www.archidiecezjakatowicka.pl